| Title | SKU | Price |
|---|---|---|
| Default Title | IKA:4050010 |
$8,700
|
Extremely powerful, mechanically controlled laboratory stirrer designed for highly viscous applications for quantities up to 200 l (H2O). It is suitable for intensive mixing for use in laboratories and pilot plants. The stirrer comes equipped with a protection for overheating of the motor by means of self-locking temperature limiter. Additionally, to secure bowls, a stirring shaft protection and clamping fixture are optionally available.
| Maximum volume (L): | 200 |
| Minimum Volume (L): | N/A |
| Speed max (rpm): | 1,560 |
| Speed min (rpm): | 69 |
| Max temperature (◦C): | N/A |
| Plate: | N/A |
| Plate material: | N/A |
| Torque max (Ncm): | 3,000 |
| Controls: | Digital |
| Timer: | No |
| Programmable: | No |
| Reverse rotation: | No |
| Warranty (years): | 2 |
| Weight (lbs): | 35.3 |
| Dimensions Width (in): | 5.7 |
| Dimensions Height (in): | 18.3 |
| Dimensions Length (in): | 14.1 |
| Stirring quantity max. per stirring position (H2O) | 200 l |
| Motor rating input | 490 W |
| Motor rating output | 370 W |
| Motor principle | three-phase current |
| Speed display | LED |
| Speed range | 69 - 1560 rpm |
| Viscosity max. | 100000 mPas |
| Output max. at stirring shaft | 300 W |
| Permissible ON time | 100 % |
| Torque max. at stirring shaft | 3000 Ncm |
| Torque max. at stirring shaft at 60 1/min (overload) | 4642 Ncm |
| Torque max. at stirring shaft at 100 1/min | 3000 Ncm |
| Torque max. at stirring shaft at 1.000 1/min | 285 Ncm |
| torque I max. | 3000 Ncm |
| torque II max. | 620 Ncm |
| Speed range I (60 Hz) | 69 - 330 rpm |
| Speed range II (60 Hz) | 330 - 1560 rpm |
| Speed control | stepless |
| Setting accuracy speed | 1 ±rpm |
| deviation of speed measurement | 10 ±rpm |
| Stirring element fastening | chuck |
| Chuck range min. diameter | 3 mm |
| Chuck range max. diameter | 16 mm |
| Hollow shaft, inner diameter | 13 mm |
| Hollow shaft (push-through - when stopped) | no |
| Fastening on stand | flange |
| Torque display | no |
| Nominal torque | 30 Nm |
| housing material | alu-cast coating / thermoplastic polymer |
| clean room qualified | no |
| explosion proofed | no |
| Dimensions (W x H x D) | 145 x 465 x 358 mm |
| Weight | 16 kg |
| Permissible ambient temperature | 5 - 40 °C |
| Permissible relative humidity | 80 % |
| Protection class according to DIN EN 60529 | IP 54 |
| RS 232 interface | no |
| USB interface | no |
| Analog output | no |
| Voltage | 3 x 400 / 3 x 230 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Power input | 490 W |