| Title | SKU | Price |
|---|---|---|
| Default Title | VS:F20510551 |
$628
|
The AREC is a digital heating magnetic stirrer with a white ceramic hot plate, that ensures excellent resistance to chemicals and scratches and is extremely easy to clean.
A microprocessor ensures constant speed even when the viscosity changes (counter-reaction). Microprocessor technology ensures fast heating and provides precise speed and temperature setting, as the digital display constantly shows set temperature. The AREC has an ergonomic and innovative design with a clear and bright digital display.
Electronic speed regulation: up to 1500 rpm, Stirring volume (H2O): up to 15 L,
Temperature: up to 550 °C, SpeedServoTM: constant speed even when the viscosity changes
| Maximum volume (L): | 15 |
| Minimum Volume (L): | N/A |
| Speed max (rpm): | 1500 |
| Speed min (rpm): | N/A |
| Max temperature (◦C): | 550 °C |
| Plate: | Square |
| Plate material: | ceramic material |
| Torque max (Ncm): | N/A |
| Controls: | Analog |
| Timer: | No |
| Programmable: | No |
| Reverse rotation: | No |
| Warranty (years): | 3 |
| Weight (lbs): | 7.3 |
| Dimensions Width (in): | 8 |
| Dimensions Height (in): | 3.7 |
| Dimensions Length (in): | 13.5 |
| GENERAL FEATURES | |
| Construction material: | technopolymer structure |
| Heating plate: | ceramic material |
| Dimensions of the heating plate: | 180x180 mm (7.9x7.9 in) |
| Protection rating CEI EN 60529: | IP 42 |
| Set temperature visualization: | digital display LED |
| Power: | 800 W |
| Weight: | 3.3 Kg (7.3 lb) |
| Dimension (WxHxD): | 203x94x344 mm (8x3.7x13.5 in) |
| PERFORMANCE | |
| Electronic speed regulation: | up to 1500 rpm |
| Electronic temperature control: | from room temp. to 550 °C |
| Stirring volume (H2O): | up to 15 liters |
| Stirring system: | high-power driving magnet type ''PCM'' operated by a mono-phase motor for continuous operation |
| Counter-reaction: | constant speed |
| "Hot Plate Warning" | whenever the top plate temperature is over 50 °C |
VELP Scientifica 2018-02-04