| Title | SKU | Price |
|---|---|---|
| Default Title | VS:F20510552 |
$567
|
The HSC is an analog hot plate stirrer with white a ceramic heating plate, that ensures excellent resistance to chemicals and scratches and is extremely easy to clean. Electronic speed regulation: up to 1300 rpm, Stirring volume (H2O): up to 15 L, Temperature: up to 400 °C
Features:| Maximum volume (L): | 15 |
| Minimum Volume (L): | N/A |
| Speed max (rpm): | 1300 |
| Speed min (rpm): | N/A |
| Max temperature (◦C): | 400 °C |
| Plate: | Square |
| Plate material: | ceramic material |
| Torque max (Ncm): | N/A |
| Controls: | Analog |
| Timer: | No |
| Programmable: | No |
| Reverse rotation: | No |
| Warranty (years): | 3 |
| Weight (lbs): | 7.3 |
| Dimensions Width (in): | 8 |
| Dimensions Height (in): | 3.7 |
| Dimensions Length (in): | 13.5 |
| GENERAL FEATURES | |
| Construction material: | technopolymer structure |
| Heating plate: | ceramic material |
| Dimensions of the heating plate: | 180x180 mm (7.9x7.9 in) |
| Protection rating CEI EN 60529: | IP 42 |
| Power: | 800 W |
| Weight: | 3.3 Kg (7.3 lb) |
| Dimensions (W x H x D): | 203x94x344 mm (8.0x3.7x13.5 in) |
| PERFROMANCES | |
| Electronic speed regulation: | up to 1300 rpm |
| Electronic temperature control: | from room temp. to 400°C |
| Stirring volume (H2O): | up to 15 liters |
| Stirring system: | high-power driving magnet type "PCM" operated by a mono-phase motor for continuous operation |