| Activation | SKU | Price |
|---|---|---|
| Automatic Sensor | OH:30392038 |
$296
|
The OHAUS Basic Mini Stirrers are rugged, compact units that stir up to 1000 mL of liquid. Ceramic tops feature a chemical resistant white reflective top plate that is easy to clean. Powerful motor and magnet deliver reliable and consistent stirring. Compact design saves bench space. Built-in support rod holder with locking knob accepts optional Support Rod and Clamp Kit accessory. Speed control Knob only Model HSMNST4CAL or Auto-Start/Stop Sensor Model HSMNAS4CAL
Features:
Operating Conditions: Units can be run in conditions from 5 to 40°C (41 to 104°F), 20% to 85% relative humidity, non-condensing.
Applications: Academia and basic chemistry.
Ordering Information: Units include a 3-wire cord and plug. Stirrers are supplied with a 1.5" (3.8 cm) PTFE coated stir bar.
| Maximum volume (L): | 1 |
| Minimum Volume (L): | N/A |
| Speed max (rpm): | 1200 |
| Speed min (rpm): | 100 |
| Max temperature (◦C): | N/A |
| Plate: | Square |
| Plate material: | Ceramic |
| Torque max (Ncm): | N/A |
| Controls: | Analog |
| Timer: | No |
| Programmable: | No |
| Reverse rotation: | No |
| Warranty (years): | 2 |
| Weight (lbs): | 4 |
| Dimensions Width (in): | 7.9 |
| Dimensions Height (in): | 6 |
| Dimensions Length (in): | 5 |
| Control Type | Analog |
| Unit Type | Heating and Stirring |
| Frequency | 50 / 60 Hz |
| Voltage | 120V |
| Amps | 0.5 |
| Watts | 20 |
| Top Plate Material | Ceramic |
| Top Plate Dimensions | 4 x 4" (10.2 x 10.2 cm) |
| Temperature Range | N/A |
| Speed Range | 100 to 1200 rpm |
| Maximum Capacity H2O | 1000mL |
| Dimensions | 7.9 x 6 x 5" |
| Operating Conditions | 41°F – 104°F, 80%RH, non-condensing (5°C – 40°C, 80%RH, non-condensing) |
| Applications | Academia and Chemistry 101 |
| Certifications | TUV Listed |
| Warranty | 2 years |
| Unit Supplied With | Unit includes a 72" (183cm), 3-wire cord and plug. Unit also includes A 1.5" (3.8 cm) PTFE coated stir bar. |
| Origin | Manufactured in the USA |