| Title | SKU | Price |
|---|---|---|
| Default Title | IKA:2812001 |
$935
|
Small, powerful magnetic stirrer without heating.
Features:
Strong magnetic field
Motor with optoelectronic speed control
Infinitely variable speed from 0 - 1,100 rpm
Stainless steel casing facilitates cleaning and sterilization
Includes M 10 thread for H 16 V support rod
| Maximum volume (L): | 5 |
| Minimum Volume (L): | N/A |
| Speed max (rpm): | 1,100 |
| Speed min (rpm): | 0 |
| Max temperature (◦C): | N/A |
| Plate: | Flat |
| Plate material: | Stainless Steel |
| Torque max (Ncm): | N/A |
| Controls: | Analog |
| Timer: | No |
| Programmable: | No |
| Reverse rotation: | No |
| Warranty (years): | 2 |
| Weight (lbs): | 3.09 |
| Dimensions Width (in): | 5.5 |
| Dimensions Height (in): | 2.95 |
| Dimensions Length (in): | 7.87 |
| Number of stirring positions | 1 |
| Stirring quantity max. per stirring position (H2O) | 5 l |
| Motor rating output | 4 W |
| Speed range | 0 - 1100 rpm |
| Stirring bar length max. | 50 mm |
| Set-up plate material | stainless steel 1.4301 |
| Set-up plate dimensions | 140 x 120 mm |
| Dimensions (W x H x D) | 140 x 75 x 200 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Permissible ambient temperature | 5 - 40 °C |
| Permissible relative humidity | 80 % |
| Protection class according to DIN EN 60529 | IP 21 |
| Voltage | 115 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Power input | 20 W |