| Style | SKU | Price |
|---|---|---|
| White | IKA:3907500 |
$304
|
Ultra-flat compact magnetic stirrer, guaranteed with modern magnet coil technology. Wear-free drive with no moving parts. To ensure better mixing, the lab disc can reverse direction of rotation automatically every 30 seconds.
Features:
| Maximum volume (L): | 0.8 |
| Minimum Volume (L): | N/A |
| Speed max (rpm): | 1,500 |
| Speed min (rpm): | 15 |
| Max temperature (◦C): | N/A |
| Plate: | Flat |
| Plate material: | Polyester |
| Torque max (Ncm): | N/A |
| Controls: | Analog |
| Timer: | No |
| Programmable: | No |
| Reverse rotation: | Yes |
| Warranty (years): | 2 |
| Weight (lbs): | 0.66 |
| Dimensions Width (in): | 4.6 |
| Dimensions Height (in): | 0.47 |
| Dimensions Length (in): | 7.09 |
| Number of stirring positions | 1 |
| Stirring quantity max. per stirring position (H2O) | 0.8 l |
| Motor rating output | 3 W |
| Speed range | 15 - 1500 rpm |
| Stirring bar length max. | 25 mm |
| Set-up plate material | polyester |
| Set-up plate dimensions | Ø 100 mm |
| Dimensions (W x H x D) | 117 x 12 x 180 mm |
| Weight | 0.3 kg |
| Permissible ambient temperature | 5 - 40 °C |
| Permissible relative humidity | 80 % |
| Protection class according to DIN EN 60529 | IP 65 |
| Voltage | 100 - 240 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power input | 5 W |