| Title | SKU | Price |
|---|---|---|
| Default Title | SCI:81112102 |
$328
|
MS-H-S Circular-top Analog Magnetic Hotplate Stirrers include all leading safety standards and features for superior ease of use and are cost-effective. They are widely used in chemical synthesis, physical and chemical analysis, biopharmaceuticals, etc.
Features:
| Maximum volume (L): | 20 |
| Minimum Volume (L): | N/A |
| Speed max (rpm): | 1500 |
| Speed min (rpm): | 0 |
| Max temperature (◦C): | 340 |
| Plate: | Round |
| Plate material: | Ceramic coated |
| Torque max (Ncm): | N/A |
| Controls: | Analog |
| Timer: | No |
| Programmable: | No |
| Reverse rotation: | No |
| Warranty (years): | 2 |
| Weight (lbs): | 6 |
| Dimensions Width (in): | 6.25 |
| Dimensions Height (in): | 3 |
| Dimensions Length (in): | 11 |
| Hotplate/Stirrer |
MS-H-S |
| Temp range | Ambient - 340°C |
| Speed range | 0-1500rpm |
| Heating rate (1 liter water) | 6K/min |
| Motor type | Brushless |
| Stirring capacity | 20L |
| Plate diameter | 5.3" |
| Plate material | Ceramic coated steel |
| Dimensions | 11"L x 61/4"W x 3"H |
| Weight | 6lbs |
| Voltage | 110Volts 60Hz, 530W |