| Title | SKU | Price |
|---|---|---|
| Default Title | SCI:81321300 |
$460
|
MS7-Pro LCD Digital Magnetic Stirrer, with Ceramic-Glass Plate, 110V 60Hz
Features:
| Maximum volume (L): | 20 |
| Minimum Volume (L): | N/A |
| Speed max (rpm): | 1,500 |
| Speed min (rpm): | 100 |
| Max temperature (◦C): | N/A |
| Plate: | Square |
| Plate material: | Ceramic Glass |
| Torque max (Ncm): | N/A |
| Controls: | Digital |
| Timer: | No |
| Programmable: | No |
| Reverse rotation: | No |
| Warranty (years): | 2 |
| Weight (lbs): | 11 |
| Dimensions Width (in): | 8.5 |
| Dimensions Height (in): | 4.5 |
| Dimensions Length (in): | 14 |
| Stirrer | MS7-Pro |
| Max. Stirring Qty. | 20 Liters |
| Speed range | 100-1500rpm |
| Speed/Heat display | LCD (backlit) |
| Motor type | 6K/min |
| Speed range | Brushless |
| Plate size | 7 x 7" |
| Plate material | Ceramic-Glass |
| Dimensions | 14"L x 8.5"W x 4.5"H |
| Weight | 11lbs |
| Voltage | 110Volts 60Hz, 45 |