| Title | SKU | Price |
|---|---|---|
| Default Title | OH:984TARSHSUSA |
$780
|
Talboys Advanced Round Top Hotplate-Stirrers deliver accurate and repeatable results. These units are microprocessor controlled and have an LED display for temperature. Control panel features easy-to-use controls which allow users to dial in adjustments. Rear housing features an integral support rod holder with locking knob to accept the optional Support Rod and Clamp Kit.
Hotplate-Stirrer is supplied with a 1.5" (3.8cm) PTFE coated stir bar. Hotplate-Stirrer is also supplied with a probe kit which includes an 8" (20.3cm) stainless steel PT1000 RTD temperature probe, 12" (30.5cm) flex arm, and interchangeable 3-prong clamp head, 2-prong clamp head and spring clamp head. Unit includes a 5 year, industry leading limited warranty on parts and labor.Hotplate-Stirrer can be run in conditions from 5 to 40°C (41 to 104°F), 20% to 80% relative humidity, non-condensing.
Features:
| Microprocessor Control | Advanced electronics regulate both heating and stirring and bring samples to temperature quickly and efficiently. Temperature measurement is controlled more accurately by utilizing an internal RTD. Speed is precisely controlled, and provides consistent stirring at all speeds. Powerful continuous duty motor delivers dependable and reliable stirring. |
| Control Panel | Adjustment knob for temperature displays set-point in LED display. Stir control knob has rpm adjustment markings. |
| LED Display | Shows set-point temperature. Display is easy-to-read and provides repeatable and accurate results every time. |
| Top Plate Material | 5.3" (135mm) diameter top plate is durable and will not crack. Accepts optional Talboys base plate that holds a variety of block options for holding multiple samples at one time. |
| Recall Last Temperature | Built-in memory allows users to recall last set temperature, even when unit has been turned off. |
| Heating Capacity | Robust heater allows heating surface to reach set point quickly. |
| Built-In Support Rod Holder | Rear housing features an off centered, built-in support rod holder with locking knob that accepts the optional Support Rod and Clamp Kit. |
| Low Profile Design | Takes up minimal space and fits easily into fume hoods. Spill-resistant design channels fluids away from internal components. |
| Cool Touch Housing | Housing is made of a heat resistant polymer that is not only cool to the touch, but is also chemical resistant. |
| Hot Top Indicator | For additional safety, hot symbol warning light is illuminated when heat is turned on and remains on until top plate cools down. |
| Stir Protection | If stirrer motor stops or fails, unit will automatically shut down heater. |
| Speed Ramping Feature | Slowly increases motor speed for improved safety and enhanced coupling. Avoids splashing, improves spin bar control, and provides excellent low end speed control. |
| Maximum volume (L): | 1.5 |
| Minimum Volume (L): | N/A |
| Speed max (rpm): | 1600 |
| Speed min (rpm): | 60 |
| Max temperature (◦C): | 400 |
| Plate: | Round |
| Plate material: | Stainless |
| Torque max (Ncm): | N/A |
| Controls: | Analog |
| Timer: | No |
| Programmable: | No |
| Reverse rotation: | No |
| Warranty (years): | 5 |
| Weight (lbs): | N/A |
| Dimensions Width (in): | 14.8 |
| Dimensions Height (in): | 9.9 |
| Dimensions Length (in): | 4.3 |
| Control Type | Analog with Temperature LED |
| Unit Type | Heating and Stirring |
| Frequency | 50 / 60 Hz |
| Voltage | 120V |
| Amps | 8.3 |
| Watts | 500 |
| Top Plate Material | Stainless Steel |
| Top Plate Dimensions | 5.3" (135mm) diameter |
| Temperature Range | Ambient +5° to 400°C |
| Temperature Stability | ± 3% |
| Temperature Stability Disclaimer | Below 100°C ± 1°C. Environmental and sample conditions permitting. |
| Speed Range | 60 to 1600 rpm |
| Speed Stability | ± 2% |
| Maximum Capacity H2O | 1500 mL |
| Dimensions | 14.8 x 9.9 x 4.3" |
| Operating Conditions | Units can be run in conditions from 5 to 40°C (41 to 104°F), 20% to 80% relative humidity, non-condensing. |
| Certifications | TUV Listed |
| Warranty | 5 year industry leading limited warranty on parts and labor |
| Unit Supplied With | Unit includes a 92" (234cm) detachable, 3-wire cord and plug. Unit is also supplied with a 1.5" (3.8cm) PTFE coated stir bar. |