| Certificate | SKU | Price |
|---|---|---|
| None | OH:984TARSHSUSP |
$1,108
|
| Include NIST Certificate | OH:984TARSHSUSC |
$1,699
|
Talboys Professional Round Top Hotplate-Stirrers are designed for applications that require exceptional accuracy, stability, and repeatability. Exclusive safety features help protect operator and sample. Enhanced microprocessor control offers an external RTD probe option that delivers superior temperature control of the sample. Stirring function, with continuous duty motor and powerful magnet, maintains set speed even under changing load or viscosity. Separate LED displays for temperature, speed, and time allow user to view all settings at once.
Hotplate-Stirrer is supplied with a 1.5" PTFE coated stir bar. Hotplate-Stirrer is also supplied with a probe kit which includes an 8" stainless steel PT1000 RTD temperature probe, 12" flex arm, and interchangeable 3-prong clamp head, 2-prong clamp head and spring clamp head. Unit includes a 5 year, industry leading limited warranty on parts and labor. Hotplate-Stirrer can be run in conditions from 5 to 40°C (41 to 104°F), 20% to 80% relative humidity, non-condensing
Features:
Available with an optional NIST Traceable Calibration Certificate provided by Troemner's ISO/IEC 17025 accredited laboratory. Multiple data points within the temperature and speed range, and time function are reported on the certificate with the associated uncertainties.
| Microprocessor Control | Advanced electronics regulate both heating and stirring and bring samples to temperature quickly and efficiently. Temperature measurement is controlled more accurately by utilizing an internal RTD. Speed is precisely controlled, and provides consistent stirring at all speeds. Powerful continuous duty motor delivers dependable and reliable stirring. |
| Control Panel | Touch pad controls with easy-to-read, independent LED displays for temperature, speed, and time allow operator to view all settings at once. Provides repeatable and accurate results every time and is easily visible from outside fume hoods or across lab benches. Shows set-point and actual temperature. Timer will display elapsed time or, when programmed to user defined limit, will shut off unit when time reaches zero. Display will show last used settings, even after power has been turned off. |
| Top Plate Material | 5.3" (135mm) diameter top plate is durable and will not crack. Accepts optional Talboys base plate that holds a variety of block options for holding multiple samples at one time. |
| Built-In Support Rod Holder | Rear housing features an off centered, built-in support rod holder with locking knob that accepts the probe kit. |
| Low Profile Design | Takes up minimal space and fits easily into fume hoods. Spill-resistant design channels fluids away from internal components. |
| Cool Touch Housing | Housing is made of a heat resistant polymer that is not only cool to the touch, but is also chemical resistant. |
| Hot Top Indicator | For additional safety, hot symbol warning light is illuminated when heat is turned on and remains on until top plate cools down. |
| Stir Protection | If stirrer motor stops or fails, unit will automatically shut down heater. |
| Speed Ramping Feature | Slowly increases motor speed for improved safety and enhanced coupling. Avoids splashing, improves spin bar control, and provides excellent low end speed control. |
| Maximum Temperature Limiting | (plate over temperature limit) Ensures plate temperature will never exceed users programmed set temperature limit, allowing for control of samples with sensitive flash points. |
| Audible Alarm | In timed mode, alarm will sound when time reaches zero or when unit reaches set-point temperature. |
| Probe Protection | If probe disengages from sample, unit will automatically shut off heater. |
| Maximum volume (L): | 1.5 |
| Minimum Volume (L): | N/A |
| Speed max (rpm): | 1600 |
| Speed min (rpm): | 60 |
| Max temperature (◦C): | 400 |
| Plate: | Round |
| Plate material: | Stainless |
| Torque max (Ncm): | N/A |
| Controls: | Digital |
| Timer: | Yes |
| Programmable: | No |
| Reverse rotation: | No |
| Warranty (years): | 5 |
| Weight (lbs): | N/A |
| Dimensions Width (in): | 14.8 |
| Dimensions Height (in): | 9.9 |
| Dimensions Length (in): | 4.3 |
| Control Type | Digital |
| Unit Type | Heating and Stirring |
| Frequency | 50 / 60 Hz |
| Voltage | 120V |
| Amps | 8.3 |
| Watts | 500 |
| Top Plate Material | Stainless Steel |
| Top Plate Dimensions | 5.3" (135mm) diameter |
| Temperature Range | Ambient +5° to 400°C |
| Temperature Stability | ± 1% |
| Temperature Stability Disclaimer | Below 100°C ± 1°C. Environmental and sample conditions permitting. |
| Speed Range | 60 to 1600 rpm |
| Speed Stability | ± 2% |
| Maximum Capacity H2O | 1500 mL |
| Dimensions | 14.8 x 9.9 x 4.3" |
| Operating Conditions | Units can be run in conditions from 5 to 40°C (41 to 104°F), 20% to 80% relative humidity, non-condensing. |
| Certifications | TUV Listed |
| Warranty | 5 year industry leading limited warranty on parts and labor |
| Unit Supplied With | Unit includes a 92" (234cm) detachable, 3-wire cord and plug and a 1.5" (3.8cm) PTFE coated stir bar. Unit is also supplied with a probe kit which includes a PT1000 8" (20.3cm) stainless steel RTD temperature probe, 12.5" (30.5cm) flex arm, interchangeable 3-prong clamp head, 2-prong clamp head, and spring clamp head. The NIST traceable certificate includes a 3 point NIST traceable calibration. The traceable certificate includes actual calibration measurement data and uncertainty. The calibration laboratory is ISO/IEC 17025 compliant. |